Jak na oblouk?

Z minulého dílu již víme, že oblouky jsou překážky 90 cm vysoké a 85 – 90 cm široké, přičemž jejich konstrukce může být pevná, tedy nerozkládací (PVC, hliník…) nebo naopak rozkládací (PVC + mirelon…).

 

Obloukem začíná a končí každý oficiální parkúr. Ovšem spousta dalších obloučků je samozřejmě také uvnitř. Dotek způsobený psím tělem není chybou, ale shození překážky již ano. Nicméně pozor, pokud se jde oblouk v parkúru ještě jednou, následuje po jeho shození diskvalifikace týmu. Takže je dobré neponechat nic náhodě a psa dobře naučit, jak obloučky překonávat.

Jenže, jak na to?

Osobně se maximálně snažím, aby práce na obloucích byla iniciativou psa, nikoli majitele. To znamená, že částečně využívám principu tvarování (shapingu), kdy si pes postupně sám přijde na správnou cestu. Nebojte se chyb, protože ty stejně přijdou, ať se budete snažit je eliminovat hodně, nebo málo.

Celý nácvik začíná s jedním obloukem. Psa si posadíte, nebo si ho podržíte malý kousek před překážkou, pokud se dívá před sebe, tak ho vypustíte, současně uděláte dva kroky dopředu a jakmile obloukem proběhne, tak odměňujete.

Na co si dát pozor?

Zbytek článku najdete na webu internetového, kynologického magazínu eCanis, pro který je seriál o hoopers tvořen.
Stačí kliknout SEM a budete přesměrováni 🙂